ÖZBEKİSTAN

TAŞKENT - SEMERKANT - BUHARA - HİVE

10341648_821028457992487_7338420182794269247_n

1.GÜN – İSTANBUL – TAŞKENT

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde saat 17:00’da SERDİVAN TURİZM Kontuarında buluşma . Pasaport ve bagaj işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları’nın TK 370 sefer sayılı uçuşu ile saat 19:00’da Taşkent’e uçuş.

2.GÜN – TAŞKENT

Yerel saat ile 01:40’da Taşkent’e varıyoruz. Bizi bekleyen özel aracımız ile buradaki otelimize transfer oluyoruz. Dinlenme ve kahvaltının ardından , şehir turumuz için otelden hareket ediyoruz. Geleneksel Orta Asya Mimarisinin ,İslami Mimari ile zengileştirilip , Avrupai bir şehircilik planlaması ile taçlandırıldığı bu şehirde , gezimize şehrin gerçek merkezi Amir Temur Meydanı gezisi ile başlıyoruz. Daha sonra şehrin en büyük meydanı olan Bağımsızlık Meydanı ve bu merkezi çevreleyen anıtları göreceğiz. Bir sonraki durağımız içerisinde 16. Yüzyıldan kalma Barakhan Medresesi , Hz. Muhammed’in bir tutam saçına ev sahipliği yapması nedeni ile ” Kutsal Saç” Muyi Mübarek olarak adlandırılan medrese ve bu medresede muhafaza edilen 7. Yüzyılda yazılmış Kuran-ı Kerim örneklerini de barındıran Hazreti İmam kompleksi bulunuyor. Ülkenin en büyük üçüncü camisi olan Cuma Camisi ve Uspensky Katedrali de göreceğimiz yerler arasındadır. İpekyolu üzerine kurulu , yüzyıllar boyunca Orta Asya’nın en işlek alışveriş merkezlerinden biri olmuş Chorsu Bazaar gezisi ile turumuz sona eriyor. Öğle yemeğimizi geziler sırasında yerel bir restoranda alacağız. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3.GÜN – TAŞKENT – SEMERKANT

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından odalarımızı boşaltıyor ve tren garına transfer oluyoruz. Afrosiyob hızlı treni ile Semerkant’a doğru yola çıkıyoruz. Semerkant’a varışımızı takiben burada bizi bekleyen aracımız ile şehir turumuza başlıyoruz. Ortaçağ medreselerinin çevrelediği şehrin en önemli meydanı Registan Meydanı’nı göreceğiz.Ayrıca Timur Han’ın oğlunun adını taşıyan Uluğbey Medresesi , Şirdar Medresesi , Tilla Kari Medresesi , Bibi Hanım Türbesi , Şah Zinde Türbesi , Ruhabad Türbesi göreceğimiz yerler arasındadır. Öğle yemeğimizi geziler sırasında yerel bir restoranda alacağız. Turumuzun sonrasında otelimize transfer olacağız. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

4.GÜN – SEMERKANT – BUHARA

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından , odalarımızı boşaltıyor ve Semerkant şehir turunun devamı için otelimizden hareket ediyoruz. Bugünkü şehir turumuzda Hazreti Hızır Camii ve Hazreti Danyal Türbesi , Timur ve Timur ailesinin anıt mezarlarının bulunduğu Gazi Emir Türbesi , Ali Kuşçu’nun müdürlük yaptığı Uluğbey Rasathanesi’ni ziyaret ediyor ve Semerkant’ta Doğu Rönesans izlerini takip ediyoruz.Ünlü Siyab Lokal pazarında alış veriş için serbest zamanımız olacak. Öğle yemeğimizin ardından Buhara’ya doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 3,5 saatlik yolculuk sonrası Buhara’ya varıyor ve buradaki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

5.GÜN – BUHARA

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından , şehir turu için otelimizden hareket ediyoruz. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Buhara şehir turumuzda ; Nakşi Bendi Hazretleri Türbesi, Ark Kalesi , Leb-i Havuz Külliyesi, Bolo Havuz Mescidi , Chasma-i Ayub Mozalesi , Mir Arab Medresesi , Abdül Aziz Han Medresesi göreceğimiz yerler arasındadır. Öğle yemeğimizi geziler sırasında yerel bir restoranda alacağız. Turumuz sonrası otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

6.GÜN – BUHARA – HİVE

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından , odalarımızı boşaltıyor ve Hive şehrine doğru yola çıkıyoruz. Yolculuğumuz sırasında Orta Asya’nın en büyük ve en önemli çöllerinden olan Kızılkum Çölü’nü geçeceğiz. Aynı zamanda Orta Asya’nın en önemli akarsularından Amuderya Nehri’ne pararlel süren yolculuğumuzda , muhteşem nehir manzarasını fotoğraflama imkanına sahip olacağız. Hive’ye varışımızı takiben öğle yemeğimizi alıyor ve kısa bir Hive şehir turu yapıyoruz. Gezimizin ardından buradaki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

7.GÜN – HİVE – TAŞKENT

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından , odalarımızı boşaltıyor ve şehir turu için otelimizden hareket ediyoruz. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Hive şehir turumuzda ; İç Han Kalesi , Pehlivan Mahmud Türbesi, Cuma Cami ve minaresi, İslam Hoca Medresesi ve minaresi, Kalta Minar Minaresi , Ark Kaslesi , A-Şeyh Dede Medresesi , Allah Kulu Han Medresesi , Muhammed Emin Han ve Muhammed Rahim Han Medreseleri , Şirgazi Han Medresesi , Pehlivan – Dervaze Kapısı ve Taşkale Kervansarayı göreceğimiz yerler arasındadır. Öğle yemeğimizi geziler sırasında lokal bir restoranda alıp , Taşkent uçuşu için havalimanına hareket ediyoruz. Saat 21:10 ‘da yerel havayolları ile Taşkent’e uçuyoruz. Varışımıza istinaden uçuş saatine kadar dinlenmek üzere otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

8.GÜN – TAŞKENT – İSTANBUL

Sabah erken saatte odalarımızı boşaltıyor ve havalimanına transfer oluyoruz. Türk Havayolları’nın TK369 sefer sayılı uçuşu ile saat 08:15’te İstanbul’a hareket ediyoruz. Saat 11:35’te İstanbul’a varış ve turumuzun sonu.

Serdivan Turizm

  •   Serdivan AVM, Kat 2, Serdivan, Sakarya

  •    Tel: +90 264 242 00 08

  •    e-Posta: info@serdivanturizm.com.tr

    

© Copyright 2014 by NicDarkThemes.com - Made With In Venice